Comunicat de presă

Baschetul 3×3 şi-a continuat periplul pe litoral şi a pus punct seriei de turnee marca Sport Arena Streetball, în perioada 2-3 septembrie, la Mangalia. Turneul, care a avut loc în Portul Turistic, a reunit la start 150 de jucători și a adunat în jurul terenului câteva sute de spectatori de-a lungul celor două zile de competiție. Fazele finale ale turneului, momentele de entertainment oferite de trupele de dans All in One Dance și New Force of Dance, precum și concursurile cu premii pentru spectatori, au transformat terenurile de baschet în principalul punct de atracție al falezei din Mangalia în seara de duminică. Câștigătorii categoriei de elită, Open Masculin, au bifat a doua victorie consecutivă în circuitul naţional de baschet 3×3 Sport Arena Streetball. În finală, cei patru băieți care au alcătuit echipa 1G Talpa au învins Jackals Playball, scor final 16-13 și au câştigat premiul cel mare în valoare de 3000 de lei. Finala categoriei Sub 18 Masculin a fost, de asemenea, extrem de spectaculoasă, Street Cake reușind să se impună, după un meci incandescent, în fața echipei Niște Necunoscuți, scor final 19-17. Câștigătorii celor mai mici categorii de vârstă, Sub 14 ani, au fost 38 Squad, la băieți, respectiv Farul fără bec la fete, în timp ce campioană la Open Feminin a fost echipa The Black Pearls.

Baschetul 3×3 a fost numit disciplină olimpică în această vară şi va intra în programul Jocurilor Olimpice începând cu ediţia Tokyo 2020. Sport Arena Streetball, organizatoarea circuitului naţional şi membru în FIBA 3×3 Advisory Board, împreună cu partenerii săi, au susţinut acest demers al Federaţiei Internaţionale de Baschet încă din anul 2013. Mangalia Streetplay este un eveniment marca Sport Arena Streetball, organizat în parteneriat cu Asociaţia Terra Semper Fidelis Perspectiva pentru Viitor, Consiliul Judeţean Constanţa şi Direcţia pentru Sport şi Tineret a Judeţului Constanţa.